Bewegen en lang stilzitten: de rol van de apotheker
Patiënten aansporen om minder lang stil te zitten, hen te informeren over de voordelen van beweging, hen motiveren om concreet aan de slag te gaan … als apotheker kan jij het verschil maken.
Informeer en sensibiliseer over beweging en lang stilzitten in de apotheek
Materiaal voor de patiënt
- Bewegingsdriehoek (kompas voor gezond bewegen)
- Folder bewegingsdriehoek
- Postkaart bewegingsdriehoek en voedingsdriehoek
- Folder beweegoefeningen in beeld
- Bewegen Op Verwijzing (coaching naar zelfstandig bewegen)
- Folder Bewegen Op Verwijzing
- 10.000 stappen
- Folder 10.000 stappen
- Voetzoolflyer 10.000 stappen
- Stickervel wisselwerken: wisselwerken is vooral gericht op bureauwerkers, dit stickervel kan hen inspireren en aanmoedigenom het lange zitten regelmatig te onderbreken.
- Bewegen bij ziekte: hoeveel beweeg je bij een specifieke ziekte? Welke voordelen kan je verwachten? Voor patiënten zijn er toegankelijke webpagina’s en afdrukbare fiches.
Materiaal om zelf bij te leren
- Steekkaart bewegingsdriehoek met 8 tips
- E-learning: De bewegingsdriehoek: model en aanbevelingen
- E-learning: De bewegingsdriehoek: evolutie en ontwikkeling model
- Vlaamse gezondheidsaanbevelingen 2021 beweging en sedentair gedrag
- E-learning: Bewegen Op Verwijzing
- Herbekijk de webinar over Bewegen Op Verwijzing voor zorgverleners
- Bewegen bij ziekte: Hoeveel beweeg je bij een specifieke ziekte? Welke voordelen kan je verwachten? Voor jou als apotheek is er een document met meer info, zoals de huidige graad van bewijs.
Een omgeving die gezondheid bevordert
- Gebruik voetzoolstickers om beweging aan te moedigen.
- Speel de filmpjes of toon beelden op je wachtscherm:
- WAT- en HOE-boodschappen van de bewegingsdriehoek
- Filmpje Bewegen Op Verwijzing
- Statisch beeld Bewegen Op Verwijzing
- Plaats een herinnering in je ICT-systeem om beweging bij specifieke medicatie na te vragen.
- Hang posters op over hoe het gesprek aan te gaan:
- Leg een herinneringskaartje in je zicht zodat je niet vergeet om het gesprek aan te gaan.
- Laat ‘het gesprek aangaan over beweging en lang stilzitten’ regelmatig terugkomen op teamvergaderingen.
Afspraken en regels
Maak afspraken binnen de apotheek om beweging en minder lang stilzitten aan bod te laten komen tijdens (specifieke) patiëntencontacten.
Motiveer patiënten om meer te bewegen en minder lang stil te zitten
Ga het gesprek aan met patiënten over meer bewegen en minder lang stilzitten. Met de hulp van KRACH-T, een kort motivationeel gesprek, kan je dit op een efficiënte manier doen. Ontdek alles over KRACH-T.
Maak een snelle link naar de online verwijstool van Bewegen Op Verwijzing of bestel een verwijsblokje waarmee je patiënten snel kan verwijzen naar een Bewegen Op Verwijzing-coach in de buurt.
Ondersteun medewerkers die het moeilijker hebben om mensen aan te spreken. Dit kan door regelmatig intervisie te organiseren in het team, ervaringen te bevragen bij medewerkers, …
Verwijs patiënten die aangeven meer te willen bewegen door naar een Bewegen Op Verwijzing-coach.